Podróże z pasją i dlaczego nie warto ryzykować zepsutego urlopu radzi Ewa Krupska Biura Podróży YORK travel www.yorktravel.pl

Podróże z pasją i dlaczego nie warto ryzykować zepsutego urlopu….

 

Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska czy Jacques Cousteau, łączy ich wielka pasja- PODRÓŻE. Ale przecież podróżnikiem może być każdy z nas. Nie musimy mieszkać z tubylcami w Amazonii czy zdobywać himalajskich szczytów. Choć z drugiej strony, można jak Małgorzata Foremniak zdoby

Kilimadżaro lub samemu zwiedzić święte indyjskie miasto nad Gangesem Varanasi – o czym zapewnił mnie ostatnio sam Jarosław Kret.

Można wielokrotnie odwiedzać te same bliskie sercu miejsca lub odkrywać ciągle nowe egzotyczne rejony świata. Można odpoczywać aktywnie zwiedzając muzea i ruiny starych cywilizacji lub wybrać all inclusive - 4*hotel, słońce, plażę, szum oceanu i lokalne niebiańskie smakołyki. Nasze pasje często zmieniają się z wiekiem i to co polubiliśmy wcześniej, może nam już nie wystarczać bo apetyt rośnie w miarę jedzenia.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ OFERTĘ? Jedno jest pewno- nie warto ryzykować zepsutego urlopu, a ograniczenia finansowe i tylko jeden lub dwa urlopy w roku, powinny nas zmusić do wnikliwego wyboru miejsca i programu pobytu. Co więc robić, aby nie przepłacić za wypoczynek, wycieczkę czy wyprawę; jak uzyskać 100% gwarancję, że nasz wyjazd zostanie ‘zapięty na ostatni guzik’, a nasze biuro podróży wywiąże się ze wszystkich zobowiązań ?

 

Istotne jest, aby biuro podróży było sprawdzone oraz miało bogatą i zróżnicowaną ofertę. Dobre biuro nie szczędzi czasu na dogłębne poznanie naszych preferencji aby znależć oferty na miarę naszych oczekiwań i możliwości finansowych. YORK TRAVEL oferuje wyłącznie imprezy największych i sprawdzonych touroperatorów np. Ecco Holiday, Ecco Travel, Exim, Itaka, Logos Travel, Logos Tour, Neckermann ,Oasis , Opal ,Prestige, Rainbow Tours itd. Po przesłaniu karty zgłoszeniowej, specjalista ds. turystyki wyszukuje spośród ofert kilkunastu organizatorów najkorzystniejszej oferty zarówno programowo jak i finansowo. Wybór najlepszej oferty to wielogodzinne poszukiwania, na co sami nie mamy czasu lub najczęściej nie posiadamy całościowej wiedzy na temat pełnej oferty rynku turystycznego.

 

YORK TRAVEL nie tylko znajduje najciekawsze propozycje, ale doradza, zaopatruje klientów w mapy, informatory itp. Do każdego wyjazdu należy się bowiem dokładnie przygotować, oraz rozważyć wszystkie ‘za i przeciw’. W tej kwestii nie warto uczyć się na swoich błędach.

 

RODZAJE WYJAZDÓW. Autokar, samolot czy fly & drive; wypoczynek, spa& wellness, wycieczki objazdowe czy wyprawy do egzotycznych miejsc. Ofert są setki, więc ryzyko popełnienia pomyłki i wyboru złej ofert jest prawie pewne. Poza tym oferty zmieniają się, co roku pojawiają się nowe ciekawe trasy.

 

EUROPA W ZIMIE? Z europejskich kurortów aktualne 365 dni w roku są zawsze gorące Wyspy Kanaryjskie. Można co roku wybierać inną wyspę, sprawdziliśmy to sami i polecamy zarówno te najbardziej znane jak Teneryfa i Gran Canaria, jak i te najbliższe wybrzeża Afryki wietrzną Fuentevaturę i ‘księżycowe’ Lanzarote. W podobnej cenie polecamy Maderę, a zwłaszcza hotele w Baixa Canico w okolicy stolicy Funchal lub o godzinę lotu bliżej- portugalski region Algarve.

Warto także w zimie rozważyć tanie kilkudniowe City Tours np Barcelonę, Paryż, Rzym, Madryt, czy Perły Dunaju Wiedeń i Budapeszt. W ofercie zimowej są też wycieczki autokarowe lub samolotowe po Europie np. 10 dniowe Bałkany, Włochy Klasyczne, Włoski Niezbędnik, Zimową Prowansję i Lazurowe Wybrzeże, Zimowe Zachcianki, Chorwację –Barwy Adriatyku czy po prostu Dookoła Hiszpanii .

 

ZIMOWE SŁOŃCE DLA SENIORÓW.W ramach programu Senior Europe Tourism, osoba powyżej 55 lat z partnerem (wiek nieistotny), może nawet do czerwca 2011 roku skorzystać z luksusowego i taniego wypoczynku (7 dniowy pobyt full board w hotelu 4* z całodniową wycieczką już w cenie ok.1700zł ! ). Program dofinansowany jest przez Unię Europejską i Hiszpanię i obejmuje (Costa Brava ,Costa del Sol, Costa de la Luz i Majorkę.

 

SYLWESTER Na Sylwestra , narciarzy zapraszamy na wiele imprez m.in. Zillertal Ski Safari, natomiast preferujących ciepłe klimaty zapraszamy do Aten, Lizbony, Madrytu, Rzymu lub, dla odmiany, do zimowego Nowego Jorku.

 

ZIMA POD PALMAMI ? Oprócz wspaniałych wyjazdów na narty w austriackie, francuskie czy włoskie Alpy, warto w okresie ferii zimowych wybrać 7 lub 14 dniowe wycieczki objazdowe często połączone z wypoczynkiem. Do najtańszych egzotycznych kierunków należą: Egipt, Maroko, Chiny, Indie, lub Tajlandia. Zachwycą nas one niezwykłą kulturą i reliktami tajemniczej historii, a lubiących nurkowanie- bogactwem podwodnego świata. Trochę bardziej doświadczonym podróżnikom polecamy droższą Kenię, Tanzanię i Zanzibar, Peru i Boliwię, Argentynę i Brazylię lub Kubę i Meksyk.

Hity YORK TRAVEL: Egipt- Wzdłuż Nilu dla wygodnych, Maroko-Cesarskie Miasta , Izrael –Nie tylko dla Pielgrzymów, Indie- Złoty trójkąt i Bolywood oraz Peru i Boliwię.

 

BEZPIECZEŃSTWO Jeśli stawiamy na egzotykę, warto posiadać żółtą książeczkę i pamiętać o ważnych szczepieniach na żółtą gorączkę( febrę), żółtaczkę wzw A i B lub błonicę, tężec i dur brzuszny. Lista szczepień na www.yorktravel.pl/img/szczepienia.jpg

Czasem musimy iść jednak na kompromis- program najciekawszej i najlepszej cenowo na luty 2011 trasy Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj obejmuje Manaus i dżunglę Amazońską. Osoby, które nie chcą zażywać profilaktycznie lekarstw przeciwmalarycznych np. Maleronu,( sama zażywałam go bez komplikacji w Mozambiku), powinny raczej z tej wyprawy zrezygnować.

 

OFERTY LAST MINUTE pojawiają się na kilkanaście dni przed imprezą. Należy być gotowym do podróży i otwartym na kilka różnych wariantów. Należy pamiętać, że w sezonie letnim często brakuje miejsc w najlepszych hotelach zwłaszcza blisko plaży lub z widokiem na morze. Definitywnie odradzamy last minute w przypadku wyjazdów rodzinnych, gdyż komfort i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.

 

SAMEMU CZY Z BIUREM PODRÓŻY?

Polecamy wyjazdy zorganizowane, zwłaszcza poza Europą i Ameryką Północną. Inne zwyczaje, mentalność, kultura i polityczne uwarunkowania w krajach Afryki, Ameryki Południowej czy Azji mogą nas narazić na wiele niebezpieczeństw lub nieprzyjemności. Poza tym, wyjazdy organizowane są przez profesjonalistów, co pozwala na realizację bogatszego programu, a tym samym oszczędza nasz czas i pieniądze. W efekcie końcowym, wyjazd jest bardziej komfortowy i tańszy, gdyż biura podróży mają wynegocjowane najniższe ceny biletów i hoteli.

Natomiast zwiedzanie bez miejscowego przewodnika, niesie ze sobą duże ryzyko, gdyż nawet najdokładniejszy Guidebook może mylnie podawać informacje jak np. mój kupiony w Londynie, aktualny wydawało by się przewodnik po RPA. Gdy poprosiłam naszego południowoafrykańskiego rezydenta o zwiedzenie poleconego w przewodniku angielskiego obiektu w Durbanie, pokazał mi go ale …przez okno autokaru ! Okazało się, że ta część centrum miasta jest obecnie niebezpiecznym rejonem, gdzie możemy stracić aparat fotograficzny komórkę a nawet życie.

Natomiast w Europie, podczas pobytów wypoczynkowych, polecamy rezerwację samochodu i zwiedzanie na własną rękę zamiast wycieczek fakultatywnych, których koszt dla całej rodziny może podwoić cenę tygodniowego urlopu.

 

No i pamiętajmy o komforcie jaki daje nam znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Bo choć polski pilot lub rezydent odbierze nas na obcym lotnisku i zabierze na wycieczkę, nie opiekuje się nami na co dzień, więc możemy czuć się zagubieni. Wiem to , gdyż niejednokrotnie pomagałam językowo ‘zagubionym’ turystom.

INTERNETOWO CZY Z BIUREM PODRÓŻY? Można rezerwować wyjazd samemu przez porównawczą wyszukiwarkę internetową jak np. www.travelplanet.pl czy www.wakacje.pl. Problem w tym, że na powyższych portalach, znajdują się oferty wyłącznie kilku organizatorów, więc z pewnością nie znajdziemy całościowego przekroju cen i możliwości programowych poszczególnych imprez. Ofert last- minute na wypoczynek jest tam więcej aniżeli ofert na wycieczki objazdowe i wyprawy.

 

Dodatkową zaletą współpracy z YORK TRAVEL jest fakt, że nie tylko nie pobiera prowizji za wyszukiwanie i rezerwacje ofert ,ale daje klientom wszystkie przysługujące zniżki, jakie można znaleźć na portalach turystycznych lub w prasie oraz oferuje zniżki do 300 ZŁ OD OFERT ONLINE.

YORK TRAVEL wydaje także Magazyn Klubu Podróżnika, w którym stara się przybliżyć osobiście sprawdzone miejsca i doradzić klientom jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie i swojej rodziny.

 

INTERVAC –KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli chcemy spędzać najtaniej wakacje, ferie zimowe lub weekendy, w‘ swoim’ domu, co roku w innych wymarzonych miejscach na świecie, warto wybrać bezpłatną wymianę swojego domu lub mieszkania, będąc członkiem międzynarodowego stowarzyszenia International Vacation Exchange. INTERVAC to stowarzyszenie non-profit. Roczna składka członkowska 290 zł +VAT pokrywa koszt naszej oferty ONLINE na międzynarodowej stronie www.intervac-homeexchange.com. YORK TRAVEL jest wyłącznym przedstawicielem INTERVAC w Polsce (rok założenia 1953!). Porady i opinie znajdują się na w działach MEDIA O INTERVAC oraz REPORTAŻE na stronie polskiej www.intervac.pl .

 

PORADY DLA PODRÓŻUJĄCYCH-podsumowanie

 

  1. Warto zlecić organizację wybranemu biuru podróży- nie tracić czasu na wielogodzinne poszukiwania i ryzykować przeoczenia ciekawszej i tańszej oferty.
  2. Sprecyzuj miejsce i termin wyjazdu oraz swój budżet, a specjalista ds. turystyki doradzi ci z jakim organizatorem możesz do danego kraju pojechać najwygodniej i najtaniej, a równocześnie gdzie otrzymasz najciekawszy program. Wybór należy do Ciebie..
  3. Biuro podróży dokona za Ciebie rezerwacji i formalności wizowych
  4. W biurze otrzymasz niezbędne praktyczne porady i informacje np. o zwyczajach w danym kraju lub obowiązkowych szczepieniach. Więcej na www.yorktravel.pl

 

 

Ewa Krupska

Filolog anglista, od 1998 roku wyłączny przedstawiciel INTERVAC w Polsce, pilot wycieczek, w ciągu 30 lat pracowała kilka lat w USA, Anglii i Szkocji oraz mieszkała w wielu krajach europejskich. Liczne podróże do Afryki, Ameryki Południowej i Azji

 

Copyright © 2010 Forum Doradców Podatkowych   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
designed by wyzga.com

Polecamy: Biuro rachunkowe Kraków   •   Księgowość online   •   Doradztwo podatkowe Kraków