Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu?

- Wydłużenie do 31 lipca terminu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego daje większe możliwości zaplanowania wakacyjnego wyjazdu. Rozwiązanie to usprawni także organizację pracy w przedsiębiorstwach i w rezultacie poprawi ich efektywność – uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Kierowany przez niego resort przygotował projekt założeń do ustawy, która ma wyeliminować najbardziej uciążliwe przepisy nakładane na przedsiębiorców. Projektowana zmiana przepisów zniosłaby obecne niedogodności związane z koniecznością wykorzystywania przez pracowników zaległych urlopów wypoczynkowych do końca I kwartału następnego roku (ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Dzięki temu pracodawcy w mniejszym stopniu byliby narażeni na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem prawa pracy.

Stosunkowo krótki, 3-miesięczny termin na wykorzystanie zaległego urlopu bardzo często prowadzi do powstawania zaległości urlopowych po stronie pracodawcy. - Udzielenie wszystkim pracownikom zaległych urlopów do 31 marca może dezorganizować pracę przedsiębiorstw i narażać je na koszty – uważa minister gospodarki. – Pamiętajmy też, że I kwartał to okres najczęstszych zachorowań i wysłanie pracownika na urlop w takim czasie jest często po prostu niemożliwe - dodał.

Wydłużenie terminu odbioru zaległego urlopu do 31 lipca jest także korzystne z punktu widzenia pracownika. Daje bowiem więcej czasu na zaplanowanie wypoczynku i zorganizowanie go w bardziej atrakcyjnym okresie letnim.

Propozycje te są częścią założeń ustawy projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

A.J., www.mg.gov.pl

Copyright © 2010 Forum Doradców Podatkowych   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
designed by wyzga.com

Polecamy: Biuro rachunkowe Kraków   •   Księgowość online   •   Doradztwo podatkowe Kraków