Zmiana sprzedawcy prądu

Odbiorcy energii wiedzą coraz więcej o tym, jak zmienić sprzedawcę, i coraz częściej decydują się na zmianę, wybierając korzystniejszą ofertę. Zmiana sprzedawcy energii jest wygodna i bezpieczna dla odbiorcy.

Coraz więcej odbiorców zna swoje prawa i coraz częściej z nich korzysta, zmieniając sprzedawcę. Prawie 7 tys. odbiorców TPA w grupie odbiorców indywidualnych zarejestrował monitoring URE we wrześniu 2011 r. W przyszłym roku najprawdopodobniej zmienią się taryfy za prąd, stąd warto przypomnieć o takiej możliwości..


Wybór jest prosty...

Każdy jest odbiorcą energii (tak konsument, jak i przedsiębiorca) i jeżeli zna swoje prawa staje się równorzędnym partnerem na rynku energii. To Ty kupujesz energetyczny towar i Ty decydujesz, gdzie i jak wydasz swoje pieniądze.

Jeżeli nie jesteś zadowolony z warunków proponowanych przez swojego „pierwszego sprzedawcę” energii, tzw. sprzedawcę z urzędu - masz wybór i możesz zawrzeć umowę z nowym sprzedawcą.Znajdź sprzedawcę, wciśnij „Enter”

Na terenie działania Twojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego działają sprzedawcy energii - porównaj ich oferty. Listę sprzedawców działających w Twoim regionie można znaleźć na stronie internetowej: www.maszwybor.ure.gov.pl. Poszukaj interaktywnej mapy Polski, znajdź na niej swoje miejsce zamieszkania i OSD. Wciśnij „Enter” i otwórz listę sprzedawców energii na Twoim terenie.

Zwróć uwagę na jakość pracy Biura Obsługi Klienta nowego sprzedawcy. Decyzję podejmujesz świadomie i samodzielnie. Masz czas. Zwróć uwagę na proponowane warunki sprzedaży, przede wszystkim na cenę, opcje płatności, w tym na terminy i sposób dokonywania płatności. Uważnie przeczytaj klauzule dodatkowe. Nie słuchaj przypadkowych opinii.Wybierz najkorzystniejszą ofertę

Jeżeli jutro akwizytor zapuka do Twoich drzwi i będzie Cię namawiał do zmiany sprzedawcy, sugerując, że tylko jego oferta ochroni Cię przed wzrostem cen energii - nie ulegaj perswazji, ale sprawdź inne oferty rynkowe. Wybierz kilka ofert i porównaj je korzystając np. z bezpłatnego kalkulatora taryf elektroenergetycznych, dostępnego na stronach URE1, który może pomóc w wyborze nowego sprzedawcy. Kiedy zdobędziesz wszystkie informacje, wybierz najkorzystniejszą ofertę.Masz prawo pytać o wszystko

Spokojnie korzystaj ze swoich praw. Sprzedawca nie może wprowadzać Cię w błąd, nie może stosować nieuczciwych i mylących metod sprzedaży. Chroni Cię prawo europejskie i krajowe. Koszty dodatkowe? Płatne sms-y z powiadomieniami o zaległościach, telefony w cenach teleaudio z informacją handlową, drogie listy z informacją o stanie Twoich rozliczeń - takim praktykom mówimy „nie”. Jesteś bezpieczny, bo nie działasz pod presją, masz czas i nie podpisałeś niczego bez własnej woli i wiedzy. Uważnie czytaj każdy zapis w proponowanej umowie. Przedstawiciel nowego sprzedawcy wyjaśni każdą Twoją wątpliwość. Jeżeli nie wyjaśni, poszukasz innego. Pamiętajmy, że zmiana sprzedawcy jest bezpłatna. Umowa z dotychczasowym sprzedawcą ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym Twoje oświadczenie dotarło do przedsiębiorstwa energetycznego - możesz jednak wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Nawet jeśli zmieniłeś sprzedawcę i zrobiłeś to kilkukrotnie, a nie jesteś zadowolony z nowego sprzedawcy, masz prawo wrócić do swojego „pierwszego” sprzedawcy. Sprzedawca ten (tzw. sprzedawca z urzędu) ma obowiązek zawrzeć z Tobą umowę.

www.ure.gov.pl, A.J.

1 www.ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

 

Copyright © 2010 Forum Doradców Podatkowych   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
designed by wyzga.com

Polecamy: Biuro rachunkowe Kraków   •   Księgowość online   •   Doradztwo podatkowe Kraków