Handel nielegalnym tytoniem w „sieci"

Łódzcy funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali mężczyznę handlującego „w sieci” tytoniem bez akcyzy. Miesięcznie sprzedawał w ten sposób kilka ton nielegalnego towaru.

Funkcjonariusze podejrzewali, że jeden z mieszkańców województwa łódzkiego handluje na dużą skalę tytoniem bez akcyzy, wykorzystując do tego celu różne portale internetowe. W swojej działalności posługiwał się fałszywymi danymi osób i firm.
Celnicy przeprowadzili kontrolę na terenie jednej z posesji w Łodzi. Tam, zgodnie z przypuszczeniami funkcjonariuszy, miał się mieścić magazyn nielegalnego towaru.
Podejrzenia te potwierdziły się. Kiedy funkcjonariusze weszli na teren nieruchomości, mężczyzna przepakowywał worki z tytoniem ze swojego samochodu do pomieszczenia magazynowego. Worki z tytoniem, a także folie do jego pakowania, oznaczone logo jednego z legalnych producentów, znaleziono też w pomieszczeniach magazynowych.
Następnie celnicy udali się do miejsca zamieszkania mężczyzny. Tam znaleźli kolejne worki z tytoniem oraz wiele dowodów świadczących o skali nielegalnego procederu, m.in. torebki strunowe, gilzy papierosowe, wypełnione druki przesyłek pobraniowych, potwierdzenia otwarcia rachunków bankowych na różne nazwiska, karty płatnicze, telefony komórkowe,laptop, a także pieczątki i dokumenty świadczące o posługiwaniu się danymi fałszywych osób i firm.
Zabezpieczono też skrupulatnie prowadzoną dokumentację, w której sprawca odnotowywał każdą transakcję. Ze zgromadzonego materiału wynika, że mężczyzna potrafił sprzedać i rozesłać ok. tony tytoniu tygodniowo.
Funkcjonariusze przeprowadzili też kontrolę firmy kurierskiej, za pośrednictwem której sprawca wysyłał towar. Beny, pies służbowy szkolony do wykrywania tytoniu, bezbłędnie wskazał 23 paczki pochodzące od osób, których danymi posługiwał się handlarz.
Łącznie funkcjonariusze celni zabezpieczyli blisko półtorej tony tytoniu o wartości ponad 600 tysięcy złotych. Uszczuplenia akcyzy wyliczono wstępnie na ponad 730 tysięcy złotych.
Mężczyźnie postawiono zarzut wprowadzania na rynek nielegalnego tytoniu i posługiwania się sfałszowanymi znakami towarowymi. Zarzuty usłyszał też właściciel posesji, w której mieszkał handlarz. Odpowie on za przechowywanie nielegalnego towaru.

Copyright © 2010 Forum Doradców Podatkowych   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
designed by wyzga.com

Polecamy: Biuro rachunkowe Kraków   •   Księgowość online   •   Doradztwo podatkowe Kraków