Zaległy urlop

Od początku 2012 r. obowiązuje dłuższy termin udzielenia pracownikom zaległego urlopu. Pracodawcy mają na to czas aż do końca września następnego roku.

Zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy przewiduje teraz, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego1. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym zaległy urlop należało wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Dzięki tej zmianie pracodawcy zyskali większą swobodę w zarządzaniu planem urlopów, zaś pracownik może zaplanować wypoczynek w dogodnym dla siebie okresie.

Zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy stosuje się już do urlopu zaległego za rok 2011 i do urlopów zaległych za poprzednie lata. W roku 2012 urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego.

1 Na mocy art. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378)

 

Copyright © 2010 Forum Doradców Podatkowych   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
designed by wyzga.com

Polecamy: Biuro rachunkowe Kraków   •   Księgowość online   •   Doradztwo podatkowe Kraków